WordPress E-ticaret Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

Last Updated on 15 Ağustos 2021 by Yıldırım SERTBAŞ

E-ticaret sitenizi hızlandırmak mı istiyorsunuz?

Bir e-ticaret sitesinin başarısı için hız çok önemlidir. Yalnızca müşteri deneyimini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda dönüşümleri ve satışları da doğrudan etkiler.

site hızı ne kadar önemlidir
Kaynak: Sources: Neil Patel, Radware, Think with Google

Bu kılavuzda, performansı ve dönüşümleri artırmak için e-ticaret mağazanızı nasıl kolayca hızlandırabileceğinizi göstereceğiz.

E-Ticaret Siteniz İçin Hız Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda hız son derece önemlidir. Yavaş bir web sitesini, yavaş bir bilgisayarı veya yavaş bir uygulamayı kimse sevmez.

Ancak çevrimiçi mağazalar için yavaş bir web sitesi aslında işinize mal olabilir.

Örneğin, bir çalışma, sayfa yükleme süresindeki bir saniyelik gecikmenin dönüşümlerde %7 kayıp, %11 daha az sayfa görüntüleme ve müşteri memnuniyetinde %16 düşüşle sonuçlandığını buldu.

dönüşüm infografiği - e-ticaret sitesi hızlandırma
Kaynak: loadstorm

Daha basit bir ifadeyle, yavaş web siteleri daha düşük satışlara yol açabilir.

Artık kullanıcı deneyimi ve satışların yanı sıra e-ticaret site hızı da SEO sıralamalarınızı etkiliyor. Google gibi arama motorları, hızı önemli bir kullanıcı deneyimi göstergesi ve sıralama faktörü olarak görüyor.

Aslında, Google’ın sayfa deneyimi arama güncellemesi, yalnızca hemen çıkma oranı ve web sitesi hızı gibi kullanıcı deneyimi metriklerine odaklanır. Daha hızlı bir e-ticaret web sitesi, arama motorlarından daha fazla ücretsiz trafik getirmenize yardımcı olur.

Bununla birlikte, e-ticaret mağazanızın hızını ve performansını nasıl kolayca artırabileceğinize bir göz atalım.

1. Daha İyi Bir E-Ticaret Hosting Firması Seçin

İyi bir e-ticaret barındırma sağlayıcınız yoksa, web sitenize yaptığınız tüm e-ticaret performans optimizasyonunun etkileri sınırlı olacaktır.

Tüm WordPress barındırma şirketleri aynı değildir. Daha iyi performans için aşağıdakileri yapan bir e-ticaret barındırma sağlayıcısı seçmeniz gerekir:

  • E-Ticaret mağazanızı barındırmak için istikrarlı ve güncel bir platform sağlamalı
  • WordPress, WooCommerce veya kullanmak isteyebileceğiniz diğer herhangi bir e-ticaret eklentisi için optimize edilmiş olmalı.
  • Sunucuları hız ve performans için optimize edilmiş olmalı. Bu, performansı artırmak için yerleşik önbelleğe alma, güvenlik ve diğer özellikler anlamına gelir

Eğer yurtdışı odaklı bir e-ticaret girişiminiz varsa SiteGround’u kullanmanızı öneririm. Resmi olarak önerilen WordPress barındırma sağlayıcılarından biridir. Türkiye’de Narin Hosting sunduğu çözümler bakımından oldukça iyi bir barındırma servisidir.

SiteGround sunucuları, yüksek performansıyla bilinen Google Cloud Platform üzerinde çalışır. Yerleşik önbelleğe almaları ve hatta bu makalenin ilerleyen kısımlarında önereceğim performans ipuçlarının çoğunu otomatik olarak uygulayan kendi optimizasyon eklentileri vardır.

E-Ticaret mağazanızı iyi bir barındırma hizmeti üzerine kurduktan sonra, performansı artırmak için aşağıdaki optimizasyon ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Hosting seçimi ile ilgili detaylı bir kaynak isterseniz E-Ticaret Siteleri için Hosting Seçimi Rehberi‘den de faydalanabilirsiniz.

2. WordPress Cache Eklentisi Kurun

WooCommerce dinamik bir e-ticaret platformudur. Bu, tüm ürün verilerinizin bir veritabanında depolandığı ve bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde ürün sayfalarının oluşturulduğu anlamına gelir.

Bunu yapmak için WordPress’in her seferinde aynı işlemi çalıştırması gerekir. E-Ticaret mağazanızı aynı anda daha fazla kişi ziyaret ederse, yavaşlar ve hatta çökebilir.

Önbelleğe alma eklentisi(cache eklentisi), bu sorunu çözmenize yardımcı olur.

Her seferinde sayfa oluşturmak yerine, bir önbelleğe alma eklentisi, kullanıcıya HTML sayfasının önbelleğe alınmış bir sürümünü gösterir. Bu, sunucu kaynaklarınızı boşa düşürür ve daha verimli çalışmasına izin vererek web sitesi yükleme süresini iyileştirir.

sayfa önbellekleme

Kullanılabilir bazı iyi WordPress önbellek eklentileri vardır ve SiteGround ve Bluehost gibi popüler WordPress barındırma şirketleri kendi önbellek sistemlerini sunar.

WP Rocket kullanmanızı öneririm. Yeni başlayanlar için en uygun ayarlarla piyasadaki en iyi WordPress cache eklentisidir.

Diğer WordPress önbelleğe alma çözümlerinden farklı olarak, WP Rocket, önbelleğe alınmış bir sürüm oluşturmak için kullanıcıların bir sayfayı ziyaret etmesini beklemez. Bunun yerine, web sitenizin önbelleğini otomatik olarak hazırlar ve güncel tutar.

Doğru WP Rocket ayarlarıyla, Pingdom, GTMetrix, Google Pagespeed Insights ve daha fazlası gibi hız testi araçlarında kolayca mükemmele yakın puanlar alabilirsiniz. Tabiki herşey skor iyişleştirmek değil!

SiteGround SG Optimizer

SiteGround, SG Optimizer eklentisini kullanarak e-Ticaret mağazanızda önbelleğe almayı kolayca açmanıza imkan tanır.

Bu hepsi bir arada olarak da düşünülebilecek performans aracı, önbelleğe alma, performans ince ayarları, WordPress’te WebP görüntü dönüştürme, veritabanı optimizasyonu, CSS küçültme, GZIP sıkıştırması ve daha fazlasını içerir.

WordPress’te SG Optimizer eklentisini kurun ve etkinleştirin.

Etkinleştirmenin ardından, eklenti ayarlarına erişmek için WordPress yönetici kenar çubuğunuzdaki SG Optimizer menüsüne tıklayın. Buradan Dinamik Önbelleğe Alma seçeneğini açmanız gerekecektir.

sgoptimizer cache özelliği

Bluehost’ta Önbelleğe Alma Özelliğini Açma

Benzer şekilde Bluehost, WooCommerce’i optimize etmek için yerleşik önbelleğe alma sistemini kullanmanıza izin verir. Sadece Bluehost kontrol panelinize giriş yapın ve sitelerim sayfasına gidin. Birden fazla siteniz varsa sitenizi seçin ve ardından performans sekmesine geçin.

bluehost cache özelliği

Buradan web siteniz için bir önbelleğe alma düzeyi seçebilirsiniz. Örneğin, e-Ticaret’i seçebilirsiniz, ancak web siteniz hala yavaşsa buraya geri gelip önbellek seviyesini artırabilirsiniz.

3. En Son PHP Sürümünü Kullanın

WordPress ve WooCommerce, esas olarak PHP programlama dilinde yazılmıştır.

Her yeni sürümle birlikte PHP performansı iyileşir ve daha hızlı hale gelir. Ayrıca, web sitenizin kararlılığını ve hızını tehlikeye atabilecek hataları düzeltir ve güvenlik sorunlarını yamalar.

Bu yüzden her zaman en son PHP sürümünü kullanmalısınız.

E-Ticaret mağazanızın PHP sürümünü, WordPress panonuzdaki Araçlar » Site Sağlığı bölümünü ziyaret ederek ve “Bilgi” sekmesine geçerek öğrenebilirsiniz.

wordpress site sagligi php surumu denetleme

Web siteniz 8.0’dan daha düşük bir PHP sürümünde çalışıyorsa, barındırma sağlayıcınıza ulaşmalı ve sizin için güncellemesini istemeniz gerekir. Tabi bu arada kullandığınız eklentilerin bu sürümle uyumlu olması gerekir.

4. WordPress ve WooCommerce’in Son Sürümünü Kullanın

WordPress ve WooCommerce geliştiricileri, her geliştirme döngüsü sırasında performansı artırmak için önemli miktarda zaman harcar. Bu, her iki uygulamanın da daha verimli çalışmasını ve daha az sunucu tarafı kaynağı kullanmasını sağlar.

Her yeni sürüm ayrıca hataları düzeltir ve bir e-ticaret işletmesi için çok önemli olan güvenliği güçlendirir.

Mağaza sahibi olarak WordPress, WooCommerce, diğer eklentiler ve WordPress temanızın en son sürümünü kullandığınızdan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

5. Ürün Resimlerini Optimize Edin

Ürün resimleri, bir çevrimiçi mağaza için görsel açıdan en önemli şeylerden biridir. Daha iyi ürün görselleri, müşterilerin katılımını sağlar ve satış dönüşümünü artırmaya yardımcı olabilir.

Bu nedenle yüksek kaliteli ürün resimleri eklemek önemlidir. Ancak, büyük resim dosyası boyutlarının uygun şekilde optimize edildiğinden emin olmanız gerekir.

Kaliteyi kaybetmeden web için ürün resimlerini optimize etmenin iki yolu vardır.

İlk olarak, web sitenize yüklemeden önce bilgisayarınızdaki her ürün resmini optimize edebilirsiniz. Bunun için Adobe Photoshop, Affinity, Gimp, squoosh.app vb. gibi görüntü düzenleme yazılımları gerekir.

Çoğunun bir görüntüyü web için dışa aktarma seçeneği vardır. Ayrıca, yükleme için kaydetmeden önce görüntünün kalitesini de ayarlayabilirsiniz.

görsel optimizasyon  - squoosh
görsel optimizasyon – squoosh.app

Alternatif olarak, WordPress için bir görüntü sıkıştırma eklentisi kullanabilirsiniz. Bu eklentiler, daha iyi site performansı için ürün görselinizin boyutunu otomatik olarak optimize eder.

Görüntü sıkıştırmanın yanı sıra, seçtiğiniz görüntü dosyası türü de yardımcı olabilir. Örneğin, JPEG görüntüleri çok renkli görüntüler için, png görüntüleri ise saydam görüntüler için daha iyidir.

6. DNS Düzeyinde Web Sitesi Güvenlik Duvarı Kullanın

Brute force ve DDoS saldırıları yaygın internet sıkıntılarıdır. Temel olarak, bilgisayar korsanları, izinsiz giriş yapmak, veri çalmak veya kötü amaçlı yazılım yüklemek için sunucunuzu aşırı yüklemeye çalışır.

Çoğu barındırma şirketi, web sitelerinizi bu tür saldırılardan koruyan temel güvenlik önlemlerine sahiptir. Ancak, bu saldırıların bir dezavantajı, web sitenizin yüklenmesini aşırı derecede yavaşlatmasıdır.

Burası bir Web Sitesi Uygulama Güvenlik Duvarı’na (WAF) ihtiyaç duyduğunuz yerdir.

Artık yaygın WordPress güvenlik duvarı eklentileri kendi web sunucunuzda çalışır. Bu, şüpheli saldırıları sunucunuza ulaşana kadar engelleyemedikleri için onları biraz daha az verimli hale getirir.

Öte yandan, DNS düzeyinde bir güvenlik duvarı, buluttaki trafiğinizi filtreleyebilir ve şüpheli saldırıları web sitenize ulaşmadan önce engelleyebilir.

sucuri waf

Sucuri’yi kullanmanızı öneririm. Kapsamlı bir güvenlik paketine sahip en iyi WordPress güvenlik duvarı eklentisidir.

Sucuri ayrıca güçlü bir CDN (içerik dağıtım ağı) ile birlikte gelir. Bir CDN, web sitenizin statik içeriğini (resimler, stil sayfaları, JavaScript) küresel bir sunucu ağından sunar. Bu, sunucu yükünüzü daha da azaltır ve genel site yükleme süresini iyileştirir.

Ücretsiz bir seçenek arıyorsanız, Cloudflare ücretsiz CDN size temel düzeyde DNS güvenlik duvarı koruması sağlar.

7. Daha İyi Bir WordPress Teması Seçin

WordPress temaları, e-ticaret mağazanızın aslında bir vitrin modelidir. Ancak bunların tümü performans için optimize edilmemiştir ve genellikle çok fazla gereksiz şeyler ekleyerek web sitenizi yavaşlatır.

Bir e-ticaret mağazası için WordPress teması seçerken, işlevsellik ve hız arasındaki dengeyi bulmanız gerekir. Sliderlar, carouseller, web yazı tipleri ve icon yazı tipleri gibi tema özellikleri web sitenizi yavaşlatabilir.

Basit bir tema seçmenizi ve ardından ihtiyacınız olan özellikleri eklemek için eklentileri kullanmanızı öneririm. Bu, çevrimiçi mağazanızın hem performansı hem de görünümü üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmanızı sağlar.

StudioPress, Elegant Themes ve Astra’nın WordPress temalarının tümü performans için optimize edilmiştir. Daha bireysel tema önerileri için, WordPress için en iyi WooCommerce temaları içeriğine bakmanızı tavsiye ederim.

8. Daha İyi WordPress Eklentileri Kullanın

WordPress’e yeni başlayanlar tarafından en sık sorulan sorulardan biri de, mağazalarında performansı etkilemeden kaç tane eklenti kullanabilecekleri?

Cevap istediğiniz kadardır.

Toplam eklenti sayısı, çevrimiçi mağazanızın performansını etkilemez. Asıl belirleyici olan eklentinin nasıl kodlandığı ve bloat olup olmadığı ile ilgilidir.

Tek bir kötü kodlanmış WordPress eklentisi, sayfa yükleme hızını etkileyebilecek çok fazla komut dosyası veya stil sayfası yükleyebilir. Örneğin iletişim formunuzu Contact Form 7 ile oluşturursanız sadece iletişim sayfasında çalışması gereken kodlar tüm sayfalarınızda çalışır. Bu da sayfa hızlarınızı olumsuz etkiler.

Öte yandan, iyi kodlanmış bir eklenti, performans etkisini en aza indirmek için standart en iyi uygulamaları kullanır. Eklentilerinizi, yüklemeden önce ve sonra performans etkisi açısından test etmenizi öneririz.

Ayrıca, çoğu çevrimiçi mağaza tarafından kullanılan temel WooCommerce eklentilerinin seçildiği WooCommerce eklentilerinin bir listesine de bakabilirsiniz.

Örneğin, SeedProd sürükle ve bırak landing page oluşturucu, herhangi bir kod yazmadan son derece hızlı e-Ticaret açılış sayfaları oluşturmanıza yardımcı olur.

9. Harici HTTP İsteklerini Azaltın

Tipik bir e-ticaret sayfası birkaç bileşen içerir. Örneğin resimler, CSS ve JavaScript dosyaları, video yerleştirmeleri ve daha fazlası.

Bu tür her bir bileşen, sunucunuza bir HTTP isteği yaparak kullanıcıların tarayıcıları tarafından ayrı ayrı yüklenir. Daha fazla HTTP isteği, daha uzun sayfa yükleme süreleri anlamına gelir.

Sunucunuz ayrıca Google Analytics, sosyal medya yeniden hedefleme ve diğer hizmetler gibi üçüncü taraf araçlardan ve hizmetlerden veri çekiyor olabilir. Bunlara harici HTTP istekleri denir. Bunların tipik bir web sayfası yüklemesinde tamamlanması daha da uzun sürebilir.

Bu komut dosyalarının WordPress web sitenizde olması sorun değil, ancak web sitenizin performansını etkiliyorlarsa, bunları azaltmayı düşünmeniz gerekir.

Web sitenizi ziyaret edip tarayıcınızda Inspect aracını açarak harici HTTP isteklerini görüntüleyebilirsiniz. Buradan, tüm harici HTTP isteklerini görüntülemek için Kaynaklar » Sayfa sekmesine geçin.

10. Veritabanı İsteklerini Azaltın

WordPress ve WooCommerce, birçok içerik ve ayarı depolamak için veritabanı kullanır. WordPress temanız ve eklentileriniz, bu bilgileri ekranda almak ve görüntülemek için veritabanı sorguları da yapar.

Veritabanı sorguları son derece hızlıdır ve web siteniz bunlardan yüzlercesini yalnızca milisaniyeler içinde çalıştırabilir. Ancak, web siteniz bir trafik artışıyla uğraşıyorsa, bu sorgular sayfa yükleme sürenizi yavaşlatabilir.

WordPress’te Query Monitor gibi bir eklenti kullanarak veritabanı çağrılarını kontrol edebilirsiniz. Aktivasyon üzerine eklenti, sorgu izleme menüsünü WordPress yönetici çubuğunuza ekleyecektir.

query monitor menüsü

Ancak, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için bu istekleri en aza indirmek mümkün olmayabilir. Örneğin, veritabanı çağrılarını azaltmak için WordPress temanızı değiştirmeniz gerekebilir.

WordPress tema dosyalarınızı veya hata ayıklama kodunuzu düzenleme konusunda rahatsanız, kaçınılabilecek veritabanı çağrılarını arayabilirsiniz.

Diğer kullanıcılar, gerekirse veritabanı çağrılarını azaltmak için daha iyi bir WordPress teması ve alternatif eklentiler bulmayı deneyebilir.

11. WordPress Veritabanını Optimize Edin

Bir süre sonra, WordPress veritabanınız artık ihtiyacınız olmayan bilgilerle dolup taşabilir.

Bu dağınıklık, veritabanı sorgularını, yedekleme işlemlerini ve genel WordPress performansını yavaşlatabilir. Gereksiz bilgileri ortadan kaldırmak için zaman zaman WordPress veritabanınızı optimize etmek önemlidir.

WP Sweep eklentisini kurun ve etkinleştirin. Etkinleştirdikten sonra, WordPress veritabanınızı temizlemek için Araçlar » Süpür’e gidin.

wp sweep veritabanı temizleme eklentisi

12. Performans Sorunlarını İzlemek için Hazırlık Siteleri Kullanın

Canlı bir e-ticaret mağazasında değişiklik yapmak sorunlara neden olabilir. Örneğin, bir müşteri siparişini kaybedebilir veya bir satış süreci sırasında siteniz çökebilir.

Hazırlık sitesi, canlı mağazanızı etkilemeden performans optimizasyon ipuçlarını, yeni eklentileri veya bir temayı kolayca denemenize yardımcı olur.

Temel olarak, hazırlık siteleri, canlı web sitenizin, değişiklikleri canlı hale getirmeden önce test etmek için kullanılan bir klonudur.

Birçok popüler WordPress barındırma şirketi, tek tıklamayla hazırlık sitesi kurulumu sunar. Ayarladıktan sonra değişikliklerinizi deneyebilir ve sayfa yükleme hızınızı ve performansınızı takip edebilirsiniz.

Bu değişiklikleri uygulamaya hazır olduğunuzda, hazırlama sitesini canlı sürüme kolayca dağıtabilirsiniz.

13. E-Ticaret E-postalarını Boşaltın

E-postalar, bir e-ticaret mağazasında çok önemli bir rol oynar. Sipariş onayları, faturalar, parola sıfırlama e-postaları, satış ve pazarlama mesajları ve daha fazlasını iletmek için kullanılırlar.

Ancak, birçok yeni başlayan kişi bunu fark etmez ve e-ticaret e-postaları için barındırma sağlayıcılarının sınırlı e-posta işlevini kullanır.

Çoğu barındırma şirketi, varsayılan WordPress posta işlevini desteklemez. Hatta bazıları spam ve kötüye kullanımı önlemek için devre dışı bırakır.

Bu nedenle, WP Mail SMTP eklentisiyle birlikte özel bir SMTP e-posta servis sağlayıcısı kullanmanız gerekir. Bu şirketler toplu e-posta gönderme konusunda uzmanlaşmıştır ve daha yüksek teslim edilebilirlik sağlar.

Bu da e-postalarınızın spam klasörüne düşmeyeceği anlamına gelir.

İşlemsel e-postalar için en iyi SMTP hizmet sağlayıcılarından biri olarak SMTP.com’u kullanmanızı öneririm.

Kurulumu kolaydır ve WooCommerce ve kalitesini ispat etmiş tüm WordPress iletişim formu eklentileriyle çalışır. Ayrıca, 50.000’e kadar e-posta ile 30 günlük ücretsiz deneme sunarlar.

14. Daha İyi Dönüşüm Optimizasyon Araçlarını Kullanın

E-Ticaret web sitesi söz konusu olduğunda, satışları artırmak için dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) önemlidir.

Tipik bir çevrimiçi mağaza, ana sayfada ücretsiz gönderim çubuğu, web sitesi başlığında efsane cuma indirimi geri sayım sayacı, ödeme sayfalarında çıkış amaçlı açılır pencere ve hatta terk etmeyi azaltmak için mobil sitede bir dönen tekerlekle hediye dağıtımı gibi dönüşümleri artırmak için birçok dinamik öğeye sahiptir.

Mağaza sahipleri ve perakendeciler genellikle bu dinamik öğeleri eklemek için bir araç ve eklenti kombinasyonu kullanır. Buradaki zorluk, hepsinin hız için uygun şekilde optimize edilmemiş olmasıdır.

Bu nedenle, birden fazla harici komut dosyası yüklememeniz için tek bir platformda bir dizi özellik sunan dönüşüm optimizasyon araçlarını seçmek önemlidir.

Aşağıda, e-Ticaret web sitelerimizde kullandığımız popüler dönüşüm optimizasyon araçlarının bir listesi bulunmaktadır:

  • OptinMonster – kişiselleştirilmiş açılır pencereler, oyunlaştırma kampanyaları, kayan çubuklar ve daha fazlasını oluşturmanıza olanak tanıyan en güçlü dönüşüm optimizasyonu araçlarından biridir.
  • LiveChat.com – en iyi canlı sohbet yazılımıdır. Ayrıca hem WooCommerce hem de Shopify için çalışan ChatBot otomasyon yazılımı da sunarlar.
  • TrustPulse – hız için optimize edilmiş piyasadaki en iyi sosyal kanıt yazılımıdır. Sitenizi yavaşlatmadan gerçek zamanlı kullanıcı etkinliğini göstermek için kullanabilirsiniz.

Analitik ve A/B test araçları söz konusu olduğunda, yalnızca kesinlikle gerekli olanı kullanmanızı öneririz.

Örneğin, yeni bir açılış sayfası veya web sitesi tasarımı başlatıyorsanız, ısı haritası analizini çalıştırmak önemlidir. Ancak kısa bir analiz döneminden sonra, web sitenizin hızını düşürmemesi için ısı haritalarını devre dışı bırakmanızı öneririz.

Benzer şekilde A/B test araçları için de bu komut dosyalarını web sitenizin her sayfasında çalıştırmanız gerekmez. A/B testi komut dosyalarını belirli sayfalara seçerek yükleyebilirsiniz ve testi tamamladığınızda komut dosyasını kaldırmayı unutmamalısınız.

Bu makalenin e-ticaret sitenizi hızlandırmada yardımcı olacağını umuyoruz.

Yorum yapın