1 Kasım 2019

Google Site Kit Nedir Nasıl Kurulur?

Bir süredir beta olarak belli sayıdaki hesaplara açık olan Google'ın resmi WordPress site eklentisi olan Google Site Kit dün itibariyle tüm kullanıcılara açıldı.

Peki bu Google Site Kit nedir nasıl kurulur?

Google Site Kit Google'ın resmi WordPress eklentisidir. Size kullancıların web sitenizi nasıl bulup kullandıklarını, içeriklerinizi nasıl geliştirebileceğiniz hakkında birçok Google aracından gelen verileri size sunar.

Google Site Kit kimler içindir?

Eklenti Worpress altyapısı ile çalışan web sitelerinin durumlarının nasıl gittiğini ve daha sonrası için neler yapması gerektiği ile ilgili bilgi isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılar.

Eklenti size şunları sunar:

  • Google Search Console'da site doğrulama için hiçbir kod yapıştırmak zorunda kalmazsınız.
  • İlgili istatisklere WordPress panelinizin üzerinden anında erişebilirsiniz.
  • Google Analytcis, Google Adsense, Pagespeed İnsights tek gösterim panosunda birlikte görürsünüz. Bu hızlı kararlar almanıza yardımcı olacaktır.
  • Kaynak kodu düzenleme vb işlemlerle uğraşmadan birkaç tıklamayla Google araçlarını kurmanın rahatlığını yaşarsınız.

Google Site Kit Eklentisi Nasıl Kurulur?

Şimdi gelin adım adım Google Site Kit nasıl kurulur öğrenelim.

Adım 1: Eklenti kurulumu

Buradan ilgili eklentiyi zip dosyası halinde indirin. Ben kurulumu WordPress panelden denediğimde bant genişliği hatası aldım. Bunun üzerine zipli dosyayı dosya yöneticisi üzerinden sunucuya atıp sunucu içinde kurulumu yaptım. Size de bunu öneririm.

Kurulum sonrası bu ekrana geleceksiniz.

Google Site Kit Nedir Nasıl Kurulur
Google Site Kit Nedir Nasıl Kurulur?

Start Setup sekmesine tıklayarak kurulumu başlatabiliriz.

Adım 2: Google'a İlgili İzinleri Verme

Google site kit kurulumu

Kuruluma başla dedikten sonra bu sayfaya yönleneceksiniz. Sign in with Google sekmesine tıklayarak kullandığınız Gmail hesabını seçeceksiniz.

Google Site Kit hesap seçme

İlgili mail hesabına seçtikten sonra Google'ın iki aşamalı izin isteğine cevap vereceğiz.

İlki doğrulanmış sitelerinizin Search Console verilerini görüntüleme ve yönetme. İkinsi ise denetlenen sitelerin ve alan adlarının listesini yönetme.

google site kit izin 1
google site kit izin 2

İkisine de izin ver diyerek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. İzinleri verdikten sonra Google emin misiniz son kararınız mı tarzında bir onay alacaktır. Onaylayın ve devam edin.

Adım 3: Google Hesabınızdan Data Aktarımı

Google site kite veri aktarımı
Google Site Kit Nedir Nasıl Kurulur?

Gerekli izinleri ve onayı verdikten sonra artık sitenizin sahipliğini onaylamış oluyorsunuz.

Bundan sonraki aşama Google hesabınızdan data aktarımına izin vermek. Allow sekmesine tıklayarak son aşamaya geçebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra eklenti Google hesap verilerini işler ve Google Search Console verilerini çekip hazır hale getirir.

google site kit kurulum bitişi

Son olarak bu ekranı gördüğünüzde artık kurulum işlemi bitmiştir. Dashboard'a giderek gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Google Site Kit Üzerinden Kullanılan Diğer Araçlar

Google Adsense hesabınızı bu eklenti üzerinden bağlayabilir Adsense verilerinizi eklenti üzerinden takip edebilirsiniz.

Pagespeed İnsights hız testi aracını da aynı şekilde yetkilendirip panel üzerinden sayfalarınızın hız testini yapabilirsiniz.

Google hız testi demişken şu içeriğime de kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederim. https://www.yildirimsertbas.com/google-pagespeed-insights/

Optimize hesabı üzerinden yaptığınız A/B testlerini görebilir, performans değerlerini takip edebilirsiniz.

Son olarak da Google Tag Manager hesabını ilişkilendirebilirsiniz.

Şu anda kullanılan servisler bunlar. İlerleyen zamanlarda güncellemelerle kullanım alanının ve eklenti özelliklerinin daha da gelişeceğini düşünüyorum.

Sonuç

Google'ın WordPress platformu için böyle bir eklenti sunmuş olması oldukça sevindirici.

Şimdilik gördüğüm en önemli eksiklik Search Console verilerinin karşılaştırılabilir olmaması. Sadece son 7, 14, 28 ve son 90 günlük verilerinizle ilgil bilgi veriyor. Güncellemeler sonrasında karşılaştırma özelliği de gelecektir.

En azından bu sürümde hata mesajlarının da görünmesini beklerdim. Search Console'a girmeden ilgili mesajlar için hızlıca aksiyon almak güzel olurdu. Bunun da sonraki güncelleme ile gelmesini bekliyorum.

Son eleştirim de Analytics tarafı için olacak. Veri olarak sadece kullanıcı sayısı, oturum sayısı, hemen çıkma oranı ve oturum süresi veriliyor. Hızlıca erişim güzel fakat burda da güncelleme ile daha detaylı özellikler gelmesini umuyorum.

Ee Google'ı epeyce bir eleştirdim bu kadarı yeter 🙂

Her ne kadar eklentiyle yapabildiğiniz şeyler kısıtlı olsa da hızlıca Search Console ve Analytics verilerinize bakmak için oldukça faydalı bir eklenti olduğunu düşünüyorum. Eklenti verilerinin de direk olarak Google'dan geliyor olması güvenlik ve güvenilirlik açısından önemli.

Google Site Kit nedir nasıl kurulur içeriğimle kısa ve öz bir şekilde kurulum adımlarını aktarmaya çalıştım.

Beta sürecinden bu yana kullanan ya da yeni kullanmaya başlayan arkadaşlar eklenti hakkında düşüncelerini yorumlar kısmında belirtebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Organik trafiğini 2 ayda %130'lara kadar arttırmanı sağlayacak SEO içeriklerine ulaşabilir, mail abonelerime sunduğum özel içeriklerinden faydalanabilirsin.
envelopephone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Share via
Copy link
Powered by Social Snap