5 Adımda Rank Math SEO İle Anında İndex Alma Tekniği

Rank Math SEO İle Anında İndex Alma

Rank Math SEO

Bu içeriğimde Google’ın yeni indeksleme API’si üzerinden Rank Math SEO eklentisi ile nasıl anında Google’dan indeks alınır tüm detayları ile sizlerle paylaşacağım. Bu tekniği diğer Google hızlı index alma teknikleri ile karıştırmamamınızı özellikle tavsiye ederim.

Neden mi?

Makaledeki konuyu şu üç sebepten dolayı çok önemli buluyorum.

 • Daha hızlı sıralama (zamana duyarlı içeriklerin için oldukça önemli)
 • Rakiplerinizin üzerinde pozisyon alma şansınızı artırma
 • Kaliteli kullanıcı trafiği için devamlı güncel kalma

Google API ile Rank Math SEO birlikteliği ile web sitenizin içeriklerini anında indeks almasını sağlayabilirsiniz.

İşlem süreci biraz karışık gibi görünse de rehberdeki adımları sırasıyla takip ederseniz kurulumu başarılı bir şekilde yapacağınızdan eminim.

Bu içeriği okuyarak ne öğreneceksiniz?

Google API entegrasyonu sağlayarak Rank Math SEO eklentisi ile içeriklerinizin nasıl anında indeks alacağını öğreneceksin.

Ayrıca diğer Google hızlı index alma teknikleri hakkında bilgi sahibi olacaksın.

Rank Math SEO ayarlarını nasıl yapacağını bilmiyorsan buradaki https://www.yildirimsertbas.com/rank-math-seo-ayarlari/ linkten ilgili içeriği okumanı tavsiye ediyorum.

Rank Math SEO İle Google Anında İndex Alma

Google aslında bu yöntemin sadece iş ilanları siteleri yada canlı yayın siteleri için kullanmayı öneriyor. Yaptığım testlerde birçok web sitesi türü ile çalıştığını gördüm. Bu yöntemi sadece para ve finans sitelerinde denememenizi öneririm. O zaman başlayalım🙂

Adım 1: Google İndexing API Eklentisi Kurulumu

Öncelikle buradaki bağlantıdan Google İndexing API eklentisini indirin.

Adım 2: Google API Console Yeni Proje Yaratma

Google API Console‘a gidin ve yeni bir proje yaratın.

Google API

Google API Console’a giriş yaptığınızda böyle bir sayfayla karşılaşacaksınız. Devam butonuna tıklayarak biraz bekleyin. API anahtarının etkinleştirildiğine dair şöyle bir ekrana geleceksiniz.

Google API proje oluşturma

Kimlik bilgilerine git sekmesine tıklamadan ekranı kapatabilirsiniz.

Adım 3: Hizmet Hesabı Yaratma

Projemizi oluşturduktan sonra sıra hizmet hesabı yaratmaya geldi. Linke tıklayarak direkt olarak ilgili sayfaya yönleneceksiniz. Aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır.

Google API hizmet hesabı

Proje seçin sekmesinden 2.adımda oluşturduğunuz projeyi bulup seçin. Seçim yaptığınızda aşağıdaki ekrana gelmelisiniz. Ben daha önce kendi web sitem için bir proje oluşturduğum için o bölüm siz de görünmeyecektir. Ben de gizli bilgi olduğu için blurladım 🙂

Hizmet hesabı oluştur sekmesine tıklayın.

Yukarıda gördüğünüz alanları kullanım amacı doğrultusunda doldurun. Hizmet hesabı adı ve hizmet hesabı açıklamasına herhangi bir şey yazabilirsiniz.

Ben daha anlamlı olması ve geriye dönük anlaşılabilir olması bakımından web sitenizin ismi ya da varyasyonlarını yazmanızı tavsiye ederim.

Hizmet hesabı kimliğiniz hizmet hesabı adı kısmına yazacağınız ifade ile otomatik olarak tamamlanacaktır. O bölüme ayrıca bir şey yazmak zorunda değilsiniz.

Oluştur sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki ekrana geleceksiniz.

hizmet hesabı rol seçimi

Bu noktada rol seçim bölümünden rolünüzü sahip olarak belirleyeceksiniz. Rolü de belirledikten devam et sekmesine tıklayabilirsiniz.

Devam et sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki ekrana yönleneceksiniz.

Anahtar oluştur sekmesine tıkladığınızda sağda bir seçim ekranı çıkacaktır. Anahtar türünü olduğu gibi önerilen türde bırakmanızı tavsiye ederim. Oluştur dediğinizde anahtar oluşturulacak ve dosya olarak bilgisayarınıza inecektir.

Adım 4: Hizmet Hesabını Google Search Console’da Yetkilendirme

Bu adımı yapabilmek için öncelikle Google Search Console’a kayıt yaptırmış ve web sitenizi doğrulamış olmalısınız.

Bunları nasıl yapacağım diyorsanız sizi şöyle alalım:) https://www.yildirimsertbas.com/search-console-site-dogrulama/

Tüm işlemleri yaptığınızı varsayarak kaldığımız yerden devam ediyorum.

Google Search Console’da ayarlar bölümüne gidin.

google search console ayarlar

Buradan kullanıcılar ve izinler sekmesine tıklayın.

Gelen ayar ekranında sağ üstteki 3 noktaya basın ve mülk sahiplerini yönet sekmesine tıklayın.

GSC mülk sahipliği yönetme

İlgili sekmeye tıklayınca aşağıdaki ekran gelecektir. Sahip ekle sekmesine tıklayın ve boş alana servis hizmeti ID’nizi girin. Ardından devam et diyerek ekleme işlemini bitirin.

GSC kullanıcılar
GSC sahip ekleme

İşlemi tamamladıktan sonra ayarlar>kullanıcılar ve izinler sayfasına gelip sayfayı tazeleyerek sahipler arasında yeni sahip kimliği olup olmadığını kontrol edin.

GSC kullanıcı kontrolü

Bu adım da bitmiş oldu.

Yeri gelmişken belirtmekte fayda olduğunu düşündüğüm bir husus var. Yarattığınız her bir proje, hizmet hesabı ve JSON API anahtarını birden fazla sitede kullanabilirsiniz.

Adım 5: Eklentiyi Yapılandırma

Birinci adımdaki eklentiyi kurduktan sonra WordPress admin panelinden Rank Math>İnstant İndexing ayarına gidin.

3. adımda oluşturduğumuz JSON API anahtar dosyasını sublimetext ya da başka bir kod yazma aracı ile açın ve içindeki içeriği kopyalayıp olduğu gibi ilgili alana yapıştırın. Ardından değişikliği kaydedin.

Google Hızlı İndeksleme

Bu işlemden hemen sonra tekrar Rank Math>İnstant İndexing sekmesine tıklayın. Console ekranı karşılayacaktır.

Burada yapacağımız kurduğumuz API anahtarının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olacak.

Rank Math SEO Google Hızlı İndeks

Action bölümünden Get Status seçeneğini tıklayıp send to API sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Ekran görüntüsündeki gibi Success yani başarılı ifadesini görürseniz işlem tamamdır.

İşte bu kadar kolay 🙂

Umarım Rank Math SEO ile anında index alma rehberindeki bilgilerle bu özelliği kullanmaya başlarsınız.

Google Hızlı İndex Alma Teknikleri

Yukarıda detaylarıyla bahsettiğim teknik haricinde aşağıdaki Google hızlı index alma teknikleri ile web sitenizin index alma süresini kısaltabilirsiniz.

Google Gibi Getir: Bu özellik eski Google Search Console ara yüzünde vardı. Yeni Console’da da var fakat sadece yapılış şekli değişti. İndex almasını istediğiniz sayfanın URL’sini URL Denetimi kısmına yapıştırıp dizine eklenmesini istemeniz yeterli oluyor. Bu yöntem aşağıdakilere göre daha efektif bir yöntemdir.

Site Güncelliği: Sitenizin sık güncellemek Googlebot’lar için olumlu bir sinyaldir ve index alma sürecinize pozitif etki eder. Yalnız içerik girme periyodunuz neyse ona sadık olmalısınız.

Sitemap Kullanımı: Site haritanız mutlaka olsun. Google sizin web sitenizi sitemap olmasa da tarar ama site haritası bir yol göstericidir. Olması sitenizin indexleme hızına katkı sağlar.

Sosyal imleme: Güncel ve kaliteli içeriklerinizi Facebook, Twitter, Stumbleupon, Digg ve Reddit gibi sitelerde paylaşmak oldukça önemlidir. Google bu siteleri devamlı taradığından içeriklerinizin buralarda görülür olması çok önemli katkı sağlayacaktır.

Sonuç

Bu alanda daha birçok Google hızlı index alma teknikleri var. Fakat bunlar direkt olarak Google API destekli olmadığı için çok da verimli olmuyorlar.(Google gibi getir hariç)

Evet onlar da index alma hızlarını artırıyor ama benim bahsettiğim teknikle anında index alma imkanına kavuşuyorsunuz.

Kesinlikle uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Rank Math SEO ile anında alma tekniği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin bildiğiniz başka bu tip teknikler var mı? Yorumlar kısmında paylaşırsanız sevinirim 🙂

Sık Karşılaşılan Hatalar Ve Çözümleri

403 İndexing API Hatası

API anahtarınız etkin olmadığı bu hatayı alırsınız. Buradaki sayfaya gidin ve ilgili projenizi seçerek API anahtarını etkinleştirin.

Google API etkinleştirme

İndex Almama Problemi

Benim yaptığım testlerde Googlebot API üzerinden birkaç dakika içinde yayınladığım sayfaları taradı. Erişim günlüklerini kontrol ederek siz de web sitenizi inceleyebilirsiniz.

Şunu unutmayın bir içeriğin indexlenmiş olması onun hemen SERP’de görünmesi manasına gelmez. Bu bazen günler bazen de haftalar sürebilir.

Bu eklentiyi kullanmak sayfalarınızın anında arama sonuçlarında gösterileceğini garanti etmez.

Bunların dışında sorularınız varsa yine yorumlar kısmında sorabilir ya da Sorular sayfama sorularınızı iletebilirsiniz.

11 thoughts on “Rank Math SEO İle Anında İndex Alma”

 1. Dostum yazı için eyw. neden banka kredi finans sektöründe denemeyelim acıklar misin? all in seo premiumdan geçmeyi düsünüyorum. herkes hemen hemen buraya geçer olmuş.

  1. Yıldırım SERTBAŞ

   Merhabalar. Büyük olasılıkla yüzde yüz uzmanlık gerektiren alanlarda buna tıp alanını da ekleyebiliriz Google bu tip indeks alma yollarını tıkıyor. Evet kendi API’sini kullandırıyor ama bizim denediklerimizde hep bir sorun oldu. Tercih sizin tabi isterseniz deneyebilirsiniz. Bu arada Rank Math diğer SEO eklentilerine göre çok daha esnek bir eklenti. Kullandığınız zaman zaten anlayacaksınız:)

  1. Yıldırım SERTBAŞ

   yoast ile kullanabilmeniz için eklentinin Google API’yı kullanabiliyor olması lazım. şu an bu durum söz konusu değil. E-ticaret sektöründeyseniz bunu kullanmanıza gerek yok. bu daha ziyade makale blog tarzı içeriklerin yoğun olduğu web siteleri için uygundur.

  1. Yıldırım SERTBAŞ

   Selamlar. Geçişte sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum. Yoast’da çok iyi bir eklenti ama Rank Math’deki bazı özellikleri ücretli veriyor oluşu ve Rank Math’ın modern arayüzü benin o tarafa kaydırıyor. Ben memnun kalacağınıza inanıyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
Scroll to Top