23 Kasım 2020

47 SEO İstatistiği: 2021 Yılında SEO Çalışmalarınıza Yön Verecek Bilgiler

Bu yazımda bazı SEO istatistiklerinden bahsettim. Genel çerçeveyi algılamanız ve SEO çalışmalarınıza yön vermesi bakımından faydalı olabileceğini düşünüyorum.

İşletmeniz veya web siteniz için bir SEO stratejisini nasıl etkili bir şekilde uygulayabileceğinizden emin değilseniz. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz.

SEO'da kötü ve başarısız bir geçmişe sahip olabilirsiniz. Google'ın arama algoritmaları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadan, sizi 1. sayfaya neyin getireceğini bilmek zordur. SEO algoritmalarının sürekli gelişmesine rağmen, başarılı bir dijital pazarlama stratejisinde SEO'nun önemi değişmemiştir.

2020 için bu SEO istatistikleri listesi, organik arama pazarlamacılığı topluluğundaki en son trendleri ve verileri yansıtacak şekilde güncellenmiştir. Hem yeni başlayanların hem de deneyimli pazarlamacıların bu arama motoru optimizasyonu eğilimlerini yorumlayıp anlayabilmesi ve uygulayabilmesini sağlamak için işleri olabildiğince basit tutmayı hedefledim.

Liste halinde verdikten tek tek üzerlerinden geçmiş olacağız. Lafı fazla uzatmadan konuya dalmak istiyorum.

2020 Öne Çıkan SEO İstatistikleri

Dijital pazarlamacıların %61'i SEO'nun online başarının anahtarı olduğuna inanıyor.

Pazarlama stratejisine sahip işletmeler, bütçelerinin ortalama %41'ini SEO'ya ayırmaktadır.

Şirketlerin %34'ü link inşası çalışmalarına ayda 1.000$'dan fazla bütçe ayırıyor.

Konum odaklı aramaların %78'i çevrimdışı dönüşümle sonuçlandı. Yani ziyaretçiler aramadan sonra fiziki mağazalara yöneldiler.

Kullanıcıların %57'si, kötü tasarlanmış bir mobil web sitesine sahip bir işletmeyi önermiyor.

Müşterilerin %88'i, mobil cihazdan arama yaptıktan sonraki 24 saat içinde bir mağazayı aradı veya o mağazayı ziyaret etti.

Mevcut içeriği güncel bilgilerle ve görsellerle güncellemek organik trafiği %111,3 oranında artırabilir.

Video içeriğinin dönüşüm sağlama olasılığı, tek başına içeriğe göre 5 kat daha fazladır.

Bir SEO stratejisi uygulayanların %82'si bunu etkili buldu.

Google'da 1. konum %34,36 TO'ya sahiptir.

Genel SEO İstatistikleri

geri bağlantılara ödenen ücret - seo istatistikleri

1. Google (açık ara) en popüler arama motorudur. 2020 itibarıyla Google, toplam masaüstü arama trafiğinin % 79'undan fazlasını oluşturuyor ve bunu % 7,27 ile Bing, % 6,55, Yahoo % 5,06 ile takip ediyor. Arama trafiğinin kalan % 2,2'si ASK.com, AOL ve diğer küçük oyuncular arasında yayılmıştır.

2. Tüm organik arama sorgularının % 50'si dört veya daha fazla kelime içerir. Bu nokta, uzun kuyruklu anahtar kelimelerden en iyi şekilde yararlanmayan web siteleri için özellikle önemlidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler yalnızca web trafiği için önemli değildir, aynı zamanda genel arama sorgularından daha yüksek bir dönüşüm oranına sahiptirler.

3. Kaliteli içerik ve bağlantı oluşturma, SEO başarısının anahtarıdır. Birden fazla yetkili kaynağa göre, yüksek kaliteli içerik ve bağlantı kurma kombinasyonu, arama motorlarında içeriği sıralamak için en etkili yoldur. Bağlantı kurma ve iyi içerik bir araya getirildiğinde web trafiğini artırma potansiyeline sahiptir.

4. Dijital pazarlamacıların % 61'i SEO'nun çevrimiçi başarının anahtarı olduğuna inanıyor. Arama motoru optimizasyonunun devam eden faydaları, SEO'nun farkındalığı, trafiği artırmanın ve online büyümenin en etkili yolu olmasıdır.

5. İşletmelerin % 56'sı pazarlama bütçelerinin dörtte birinden daha azını bağlantı kurmaya ayırıyor. SEO ile uyumlu şirketler, arama motoru sonuç sayfalarının en üstüne çıkmanın (ve orada kalmanın) önemli bir yatırım gerektirdiğini anlar. zaman, para ve sabır. SEO'nun, PPC reklamcılığının aksine, kampanya bittikten çok sonra da müşterilerinizi işletmenize çekmek için günün her saati çalışmaya devam edeceğini bilmek önemlidir.

6. Pazarlama stratejisine sahip işletmeler, bütçelerinin ortalama % 41'ini SEO'ya ayırıyor. Bir SEO stratejisinin faydasını gören şirketler bunun devamı için daha çok bütçe ayırmayı gözden çıkarabiliyor. Bu sayının 2021'de% 45'in üzerine çıkması bekleniyor.

7. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha yüksek tıklama oranlarını (TO) beraberinde getirir. Uzun kuyruklu anahtar kelime aramalarının organik arama sonuçlarında, başlıkta 1 veya 2 kelime bulunan organik arama başlıklarına göre % 3-5 daha yüksek TO'ya sahiptir.

8. Google arama sonuçlarındaki tıklamaların % 70'i organik, % 30'u AdWords'e gidiyor. PPC pazarlama, bütünsel bir pazarlama stratejisinde önemli bir rol oynasa da, organik arama sonuçlarının etkinliğinden şüphe duyulmuyor. Google'ın en iyi çabalarına rağmen, kullanıcılar hala neyin "ücretli" ve arama sonuçlarında organik bir girişin ne olduğunun oldukça farkındadır. Bunun gibi SEO istatistikleri, bir pazarlama bütçesinde SEO'ya daha fazla kaynak ayırmak için güçlü bir argüman oluşturur.

9. Online incelemelere sahip işletmelere tüketicilerin % 73'ü güveniyor. Google My Business, Facebook, Yelp ve diğer peer to peer değerlendirme platformları aracılığıyla yapılan sosyal incelemeler, kullanıcı güvenini artırmanın ve dönüşümleri artırmanın oldukça etkili bir yoludur. Şema işaretlemesini kullanarak doğrudan web sitelerinde incelemelerin bağlantılarını görüntüleyen işletmelerin, kullanıcıları bir satın alma işlemi yapmaya teşvik etme olasılıkları daha da yüksektir.

10. Tüketicilerin % 97'si internet üzerinden bir şirketi araştırıyor. Tüketicilerin her zamankinden daha fazla bilgiye erişimi var. Bu SEO gerçeği, potansiyel müşteriler için online olarak bol miktarda şirket bilgisine sahip olmanın önemini vurgulamaktadır. Web siteniz aracılığıyla şirketiniz ve hikayeniz hakkında bilgi sunarak hedef pazarınızın şirketiniz hakkında bilgi edinmesini kolaylaştırın.

11. Dijital pazarlamacıların % 65'i, bağlantı kurmanın SEO'nun en zor yönü olduğunu kabul ediyor. Arama motoru optimizasyonu sürekli gelişmektedir. Google, bağlantıların kökenini ve bunlara ne kadar değer verileceğini anlama konusunda daha sofistike hale geliyor. Bağlantı oluşturma, SEO'nun en zor ve tahmin edilemez yönü olarak değerlendirilir.

12. Şirketlerin % 34'ü bağlantı oluşturma çalışmalarına ayda 1.000 dolardan fazla ayırıyor. Son araştırmalar, şirketlerin arama motoru sonuç sayfalarındaki konumlarını güçlendirmek ve sürdürmek için bağlantı oluşturmaya ayda 1.000 Amerikan Dolarından fazla harcadıklarını gösteriyor. Artan SEO bilinci ile, arama motorlarının en üstünde yer alan işletmeler, her ay web sitelerine yeni, alakalı bağlantılar ekleyerek konumlarını korumak için çok çalışıyorlar.

Lokal SEO İstatistikleri

SERP'in zirvesine ulaşmak, bir zamanlar küçük ve orta ölçekli işletmeler için boş bir hayal olarak görülüyordu. Daha büyük bütçeli büyük oyuncuların hakim olduğu bir ortamda Google, küçük işletmelere yerel ve oldukça kazançlı bir kitle yakalama şansı vermenin bir yolunu buldu.

Temmuz 2014'te Google, yerel işletmelere daha köklü rakipleriyle yerel düzeyde rekabet etme şansı veren Pigeon güncellemesini açıkladı. Güncelleme, Google'ın kullanıcıya yakın olan işletmelere öncelik vermeye başladığı anlamına geliyordu.

Google'ın Pigeon SEO güncellemesi, yerel işletmelere giderek daha rekabetçi hale gelen organik arama sonucu ortamında bir yaşam çizgisi sağladı. O zamandan beri, yerel işletmeler yerel arama motoru sonuçlarında başarılı oluyor. İşte 2021'e ışık tutacak en önemli yerel SEO istatistiklerinden birkaçı.

13. Google'da arama yapan kullanıcıların % 72'si, aradıkları yere 8 km mesafedeki bir mağazayı ziyaret etti. Yerel SEO, işletmenize odaklı trafik çekmenin oldukça etkili bir yoludur. Google My Business'tan en iyi şekilde yararlanın ve bölgenizdeki müşteriler tarafından görülmenizi sağlamak için Yerel SEO stratejilerini uygulayın.

14. Tüm Google aramalarının % 46'sı yerel bir amaç içeriyor. En son yerel SEO istatistikleri, Google'da gerçekleşen tüm aramaların neredeyse yarısının yerel bir SEO amacına sahip olduğunu gösteriyor. Google, müşteriler için anında çözüm sağlayan yerel sonuçlar sunmaya daha fazla önem veriyor. Kapsamlı bir yerel SEO çalışmasını ihmal eden şirketler 2021 yılında da oyunun dışında kalmaya devam edecek.

15. Yerel amaç içeren aramaların %28'i satın alma ile sonuçlanıyor. Çok az açıklama gerektiren başka bir arama motoru optimizasyonu gerçeği. Her büyüklükteki işletme için yerel bir SEO stratejisinin önemi büyüktür.

16. Yerel işletmelerin % 56'sı Google Benim İşletmem'e kayıt talebinde bulunmadı. Ücretsiz GMB listelerini talep etmeyen veya yapılandırmayan işletmeler, etkili bir yerel SEO stratejisinin en temel yönlerinden birini kaçırıyor. Google'da bir işletmeyi ararken kullanıcıların ilk göreceği şeylerden birinin GMB olduğu göz önüne alındığında, işletmenizin listelenmesi, doğrulanması ve yönetilmesi çok önemlidir.

17. Konum odaklı aramaların % 78'i çevrimdışı dönüşüme yol açıyor. En son SEO verilerine göre, konum bilgilerini içeren bir arama yapan kullanıcıların % 78'i bu işlemi fiziksel bir mağazada gerçekleştiriyor. Gerçek mekanda faaliyet gösteren yerlerde satış yaparak başarılı olan işletmeler için bile, işletmenizi potansiyel müşterilere çevirecek bir SEO stratejisine sahip olmak çok önemlidir.

18. İşletmelerin % 82'si Bing Business kayıt talebi oluşturmadı. Son SEO istatistiklerine göre Bing, toplam web aramalarının % 7,27'sini oluşturmaktadır. Bu sayı Google tarafından küçültülmüş olsa da, Bing Business listelerini yapılandırmak ve optimize etmek için zaman ayırmamış işletmeler potansiyel pazar paylarının % 7'sinden fazlasını ihmal etmektedir. Bazı nişler için, işlerine Bing aracılığıyla erişen kullanıcıların yüzdesi önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Bu sebeple Bing'i ihmal etmeyin!

2020 Mobil SEO Trendleri

Hala mobil uyumlu sitelerin SEO başarısı için önemli olduğuna ikna olmadınız mı? 2020 itibarıyla mobil arama, kullanıcıların Google (ve bir bütün olarak internet) ile etkileşimde bulunmasının en yaygın yoludur. Mobil arama sıralaması her zamankinden daha önemlidir. Bu, web sitenizin sezgisel, kullanımı kolay olması ve her şeyden önce kullanıcılar için sorunsuz bir mobil deneyim sunması gerektiği anlamına gelir. İşte 2020'deki en önemli mobil SEO istatistikleri.

19. Bir mobil cihazdan yapılan Google aramalarının %30'u konum içeriyor. En son SEO istatistikleri, bir mobil cihazdan gelen tüm aramaların neredeyse 1 / 3'ünün bir konum belirlediğini ortaya çıkardı. Bu şaşırtıcı SEO gerçeği, yerel, oldukça kazançlı trafiği hedefleyen bir Yerel SEO stratejisinin önemini vurgulamaktadır.

20. Cep telefonu kullanıcılarının %92'si internete mobil cihazlarından erişecek. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, internete cep telefonlarından erişenlerin sayısı artıyor. Geliştirilmiş mobil altyapı ve cihazlar, mobil cihazların bilgiye erişmenin en popüler yolu haline gelmesinin yolunu açtı. Küresel olarak akıllı telefon kullanıcılarının sayısının 2021 başı itibariyle 3 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

21. Mobil cihaz kullanıcılarının %69'u, sorularını daha kolay yanıtlayan bir web sitesinden satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu SEO istatistiği kimseyi şaşırtmamalı. Kullanıcı sorgularını ele alan ve mobil cihazlardan erişim kolaylığı sağlayan web sitelerinin, sağlamayanlara göre dönüşüm sağlama olasılığı çok daha yüksektir.

22. Bir mobil cihaz yüklenme süresi ortalama 5 saniyedir. SEO söz konusu olduğunda, hız önemlidir. 2020'de derlenen en son SEO verileri, yüklenmesi 5 saniyeden fazla süren mobil sitelerin, beş saniyeden kısa sürede yüklenenlere göre %70 daha düşük mobil oturum oranına sahip olduğunu ortaya koyuyor. Google'a göre, bir saniyelik gecikme, dönüşümde %20'lik bir düşüş anlamına gelebilir. Web sitenizi hız için optimize etme konusunda hala kararsızsanız, bu göz ardı edemeyeceğiniz SEO istatistiklerinden biridir.

23. Kullanıcıların %57'si, kötü tasarlanmış mobil web sitesine sahip bir işletmeyi önermiyor. Kullanıcıların her zamankinden daha fazla seçeneği var, bu da her zamankinden daha fazla seçici olacakları manasına geliyor. Google'a göre, mobil cihazlarında içeriği verimli ve zahmetsizce okuyamayan veya içeriğe göz atamayan kullanıcıların sayfayı terk etme olasılığı yüksektir. Web siteleri yalnızca bu kullanıcıyı kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların gelecekte web sitelerini kullanmaları konusunda emsallerini uyarma riskini de taşır.

24. Tüm mobil aramaların %30'undan fazlası bir mağazayı ziyaret etmeden hemen önce yapıldı. 2020 için SEO istatistikleri, kullanıcıların neredeyse üçte birinin cep telefonlarından bir arama yaptıktan sonra bir mağazayı ziyaret ettiğini ortaya koyuyor. Bu SEO istatistiği, yeni müşteriler çekmeye çalışırken işletmenizi organik arama sonuçlarında görünür kılmanın önemini vurgular.

25. Kullanıcıların %43'ü mağazadayken akıllı telefonlarından çevrimiçi arama yapacak. Tüketicilerin her zamankinden daha fazla seçeneği var ve sonuç olarak tüm tüketicilerin neredeyse yarısı, istedikleri ürünü satan fiziksel bir mağazada olsalar bile, satın alma davranışlarını onaylamak için hala akıllı telefonlarını kullanıyor. İşletmenizi SEO aracılığıyla müşterilere tanıtmak, satış anına kadar hayati önem taşıyabilir.

26. E-Ticarete göz atma süresinin %66'sı mobilden geliyor, ancak satışların %30'undan azı mobil cihazlardan geliyor. Çevrimiçi mağazalarda gezinmek için mobil cihazlar giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ancak, satış yapma zamanı geldiğinde kullanıcılar hala ihtiyatlıdır. Erişim kolaylığı ve daha fazla görünürlük, satın alma zamanı geldiğinde mobil cihazların hala masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar tarafından aşıldığı anlamına gelir.

27. Müşterilerin %88'i, mobil cihazdan arama yaptıktan sonra 24 saat içinde bir mağazayı arayacak veya mağazayı ziyaret edecek. Bu SEO istatistiği, yerel SEO ve mobil optimizasyon yoluyla kendilerini görünür kılan işletmelerin, çoğu durumda, potansiyel bir müşteriden sorgulama yapılan işletme olacağı gerçeğini vurgulamaktadır. Etkili bir yerel SEO stratejisi uygulamamak, işletmenizin potansiyel müşterileri kaçırmasını sağlamak için kesin bir yoldur.

28. Tüm Google aramalarının %60'ı bir mobil cihaz üzerinden yapılıyor. Mobil trafiğin 2016'da masaüstü trafiğini gölgede bıraktığını biliyoruz, ancak en son SEO istatistikleri de tüm Google aramalarının yarısından fazlasının bir mobil cihazdan geldiğini ortaya koyuyor. Karşılaştırma yoluyla, 2014 yılında, tüm Google aramalarının yalnızca %34'ü bir mobil cihazdan geldi. Akıllı telefonun, mobil verilerin ve geliştirilmiş mobil UX'in büyümesi, 2020'de Google mobil aramalarındaki çarpıcı artışa bağlanabilir.

29. Tüketicilerin %51'i mobil arama için optimize edilmiş bir siteye güveniyor. Google, 2018'de mobile first indeklesmenin 2020'de desktop first indekslemenin yerini alacağını açıkladı. En son tüketici istatistikleri, kullanıcıların arama ve kullanım için optimize edilmiş web sitelerine daha fazla önem vermesiyle artık mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın her zamankinden daha önemli olduğunu ortaya koyuyor.

30. 2021'de mobil cihazların çevrimiçi satışlar için masaüstünü geride bırakması bekleniyor. Mobil cihazların toplam çevrimiçi satışların sadece bir kısmını oluşturması uzun zaman önce değildi. Mobil cihazların artan kullanımı ve E-ticaret web sitelerinden mobil kullanılabilirliğin optimizasyonu, kullanıcıların 2021 yılına kadar mobil cihazları tercih etmelerinin beklendiği anlamına geliyor. İstatistikler, mobil uyumu hazır web sitesine sahip işletmelerin 2020'de çevrimiçi ortamda başarılı olma olasılığının çok daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

İçerik Pazarlama İstatistikleri 2020

31. Mevcut içeriği yeni resimler ve yazılı içerikle güncellemek organik trafiği %111,3 oranında artırabilir. Bir gönderide yayınla düğmesine bastığınızda veya yeni bir sayfayı yayınladığınızda çalışma bitmez. Mevcut içeriği yeniden yayınlamak ve güncellemek, organik erişimi artırmak için en etkili SEO stratejilerinden biridir.

32. İçerik, SEO'da hala kraldır. En son bilgilere göre, SEO uzmanlarının %57'si, arama pazarlamasında en iyi sonuçları elde etmenin 1 numaralı yolu olarak içerik oluşturma ve içerik pazarlamasını sıralamaktadır. Aynı SEO istatistiklerine göre, sosyal medya pazarlaması ve geri bağlantılar, 2020'de trafiği artırmanın 2. ve 3. sıradaki etkili yolları olarak sıralanıyor.

33. Google'daki ilk sırada olan içerikler ortalama 1.890 kelime içermektedir. Son SEO araştırmalarına göre Google'ın ortalama 1. sayfa sonucu yaklaşık 2.000 kelimedir. Ayrıntılı makaleler ve açılış sayfaları da işletmenizi bir takipçi değil, sektör lideri olarak konumlandıracaktır. Her sayfanın uzun olması gerekmez, ancak rakip araştırmaları, pazarlamacıların Google'da sıralanmak için hangi gönderilerin diğerlerinden daha fazla içerik gerektirdiğini keşfetmelerine yardımcı olmalıdır.

34. Pazarlama uzmanlarının %72'si, alaka düzeyinin başarılı bir SEO kampanyasının anahtarı olduğuna inanıyor. Arama motoru optimizasyonu uzmanları, en etkili arama pazarlamacılığı taktikleri üzerinde nadiren anlaşırlar; ancak bu, neredeyse dörtte üçünün üzerinde anlaşabileceği bir SEO istatistiğidir. Arama pazarlamacılığı uzmanları, alakalı içeriğin arama sıralaması potansiyelini iyileştirdiğine ve anlamlı, doğal geri bağlantılar oluşturmanın etkili bir yolu olduğuna inanıyor.

35. İçerik oluşturma, indelsleme oranlarını % 434'ten fazla artırır. Google, düzenli olarak güncellenen web sitelerini sever. Bu sevgiyi web sitelerini sürekli güncelleyen web yöneticilerine geri aktarmak için Google, içeriklerini daha üst sıralara yerleştirecek ve sayfaları daha hızlı dizine ekleyecektir. En son SEO istatistikleri, düzenli olarak blog içeriği oluşturmanın, içeriğini düzenli olarak güncellemeyen web sitelerine göre %434 daha yüksek indeksleme oranlarına neden olacağını gösteriyor. Başarılı bir içerik pazarlama kampanyasının anahtarı, kullanıcılarınızın sorduğu soruları ele alan içerik oluşturmaktır. Google arama konsolu "sorguları" işlevi, kullanıcıların bir web sitesindeki organik içeriği nasıl bulduğunu ve bu içerikle nasıl etkileşim kurduğunu görmenin oldukça etkili bir yoludur.

36. Pazarlamacıların %40'ından azı haftada bir içerik yayınlıyor. Bu akıl almaz SEO istatistiği, içerik pazarlamasının gücünü bilmesine rağmen, pazarlamacıların sadece %38'inin haftada bir veya daha fazla içerik yayınladığını ortaya koyuyor. Pazarlamacılar, içeriğin marka bilinirliğini ve erişimi artırma potansiyelini anlar ve tanır, ancak içeriği tutarlı bir şekilde yayınlayacak kaynaklardan yoksundur. Başarılı bir organik arama kampanyası, yüksek kaliteli, normal, alakalı içerik yayınlama taahhüdü anlamına gelir. Başarılı arama pazarlaması, aylarca ve yıllarca süren çalışmaların bir sonucudur.

Diğer Önemli SEO İstatistikleri

Hala SEO konusunda kararsız mısın? Bu önemli SEO trendleri, 2020'de arama motoru optimizasyonunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

37. Trafiğin %92'si Google'ın ilk sayfasındaki sonuçlara gidiyor. Bu gerçek, bir SEO stratejisinin işletmenizin başarısı için ne kadar önemli olduğunu vurgular. 10 kullanıcıdan 9'undan fazlası Google'ın ilk sayfasından bir sonuç seçecektir. Google'ın 2. veya 3. sayfasındaysanız, bulunma şansınız son derece düşüktür.

38. Kullanıcıların %70'i çevrimiçi buldukları bilgilere güveniyor. Bir mağazayı ziyaret etmeden önce aradığınız günleri hatırlıyor musunuz? En son verilere göre, kullanıcıların %70'i iş yeri, açılış saatleri, stok ve kullanılabilirlik söz konusu olduğunda çevrimiçi buldukları bilgilere dolaylı olarak güveniyor. Tüm iş bilgilerinizin tutarlı ve güncel olmasını sağlamak her zamankinden daha önemlidir.

39. Bir SEO stratejisi uygulayanların %82'si bunun işleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söyledi. Bu sayının, görüşülen işletme sahiplerinin %45'i SEO'nun etkinliklerini arttığını söyledi.

40. SEO'yu PPC reklamcılığı ile birleştiren işletmeler, tek kanallı bir yaklaşım kullananlara kıyasla %25 daha fazla tıklama ve %27 daha yüksek kar elde ediyor. İyi bir SEO stratejisi, bir PPC pazarlama kampanyası ile el ele gitmelidir. Çoğu SEO stratejisinin son derece spesifik açılış sayfaları oluşturmayı içereceği göz önüne alındığında, bu içeriği Google AdWords veya Facebook Reklam kampanyanızda yeniden kullanmak mantıklıdır.

41. SEO, ücretli arama reklamcılığından 5,66 kat daha etkilidir. Arama motoru optimizasyonu, bu nedenle hala en etkili dijital pazarlama stratejisi olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, kendilerine Google tarafından gösterilen reklamlardan daha çok güveniyor veya arama sonuçları alıyor. Şirketlerin arama sonuçlarının tepesine çıkabileceklerine dair bir his var, ancak bu oyunu kurallara göre zirveye yükselebilecekler.

42. Google'da 1. konum %34,36 TO'ya sahiptir. Bu, Google'da bir numaraya ulaşmanın önemini anlamamız gerektiren önemli bir SEO istatistiğidir. Google'ın tepesindeki işletmeler, üçte birinden fazla tıklama oranı alacak. Birinci sayfada 2-9 arasındaki konumlara ilerledikçe, tıklama oranı önemli ölçüde düşer.

43. Video içeren sayfaların Google'ın 1. sayfasında görüntülenme olasılığı %53 daha yüksektir. Hala SEO stratejinizde videoya ihtiyacınız olduğuna ikna olmadım diyorsanız, tekrar düşünün. En son veriler, içinde video bulunan web sayfalarının Google'ın birinci sayfasında görünmeyenlere göre %53 daha fazla göründüğünü gösteriyor. Video içeriği önemli olsa da, videonun kullanıcı deneyimini engellememesi ve web sayfalarının yine de hızlı bir şekilde yüklenebilmesi önemlidir.

44. Kullanıcıların %75'i Google'da ilk sayfayı geçmiyor. Google’daki 1. sayfa sonuçlarının gücünden hala emin değil misiniz? Bu, arama motoru sonuçlarının 2. veya 3. sayfasında takılanlar için en sarsıcı SEO istatistiklerinden biridir. Sayfa 1 sıralamaları, yalnızca daha güvenilir olarak görüldükleri için kullanıcılar için çekici olmakla kalmaz, aynı zamanda Google'ın 2., 3. veya 4. sayfasındakilerden önemli ölçüde daha fazla gösterim alırlar. Kullanıcıların dörtte üçü, bilgi ararken 1. sayfanın ötesine geçmediklerini itiraf ediyor.

45. Kullanıcıların %21'i arama sonuçlarında birden fazla sayfayı ziyaret ediyor. Kullanıcıların karar verme zamanı geldiğinde ellerinde bol miktarda bilgi vardır. 2020'de, karar verme sürecinde daha fazla bilgi tüketilmekte ve incelenmektedir. Kullanıcılar, aradıklarını bulamadıklarında veya buldukları herhangi bir bilgiyi onaylamak istediklerinde, arama motoru sonuç sayfalarında birden çok kaynağı kontrol etme olasılıkları daha yüksektir.

46. Google her gün 5,5 milyardan fazla arama işliyor. Bu, yanıtlanan pek çok soru anlamına geliyor! En son arama istatistikleri, Google'ın 2018'de her gün 5.5 milyardan fazla arama sorgusu işlediğini ortaya koyuyor. Bu sayı, Google'ın her gün 1,9 milyar sorguyu ele aldığı 2010'dan beri önemli ölçüde arttı. Arama motoru trafiğindeki muazzam artış, artan internet kullanımı ve mobil akıllı telefon cihazları aracılığıyla erişim kolaylığı ile ilişkilendirilebilir.

47. Google, her saniye 63.000'den fazla arama sorgusunu işler. Bu şaşırtıcı arama istatistiği, Google'ın her gün ne kadar bilgi işlediğini ortaya çıkarır. Dakikada yaklaşık 4 milyon arama ve her yıl 2 trilyon ile Google, web üzerindeki açık ara en yoğun web sitesidir.

Sonuç

Google arama motoruna yeni sorgu özellikleri ekledikçe SEO'da o istikamette evriliyor ve gelişiyor. Yeni teknikler, görüşler, analiz teknikleri ve yazılımlardan yararlanma SEO'yu her sene başka boyutlara taşıyor.

Hiçbir işletmenin, kuruluşun pazarlama bütçeleri sınırsız değildir. PPC her ne kadar bu huniye yeni potansiyel müşteriler taşısa da onları elde tutmanın yolu eninde sonunda SEO stratejilerine, çalışmalarına ve harika içerikler yaratmaktan geçiyor.

Sizler 2021 yılında SEO çalışmaları için bu istatistiklerden yararlanarak hangi çalışmaları yapmayı planlıyorsunuz? Yorumlar kısmında benimle paylaşırsan çok mutlu olacağım.

Fayda sağlaması dileğiyle...

Kaynak: 54 SEO Statistics That Will Impact Your Business in 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Organik trafiğini 2 ayda %130'lara kadar arttırmanı sağlayacak SEO içeriklerine ulaşabilir, mail abonelerime sunduğum özel içeriklerinden faydalanabilirsin.
envelopephone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Share via
Copy link
Powered by Social Snap