Anahtar kelime araştırması hataları

Anahtar Kelime Araştırma Hataları: Kaçınmanız Gereken 7 Hata

Last Updated on 16 Ağustos 2021 by Yıldırım SERTBAŞ

Sıralama almak istediğiniz anahtar kelimeleri düşünmek, SEO stratejiniz için atmanız gereken ilk ve en önemli adımdır. Yine de, anahtar kelime araştırması oldukça göz korkutucu olabilir. Peki, hangi anahtar kelime araştırma hataları en fazla kaçınmanız gereken hatalardır? Bu yazıda, size insanların yaptığı en yaygın anahtar kelime araştırma hataları hakkında bilgiler vereceğim. Bu hataların farkında olmak, başarılı bir anahtar kelime araştırma stratejisi oluşturmanıza ve sıralamanıza zarar veren uygulamalardan kaçınmanıza yardımcı olur.

1. Anahtar Kelime Araştırmanızı Doğru Bir Şekilde Yürütmemek

Bazı insanlar anahtar kelime araştırmasından vazgeçebileceklerini veya bunun artık önemli olmadığını düşünüyor. Doğru anahtar kelime araştırması yapmak gerçekten zor ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Bir gerçek daha var ki sıralamanın sadece metninize anahtar kelimeyi doldurmaktan ibaret olmadığı ve uzun süredir de bunun geçerli olduğudur. Ancak anahtar kelime araştırmanızı atlamak veya önemsememek, potansiyel kullanıcılarınızın ne aradığına dair tek bir fikir olmadan içerik oluşturduğunuz anlamına gelir. Kitlenizin ne istediğini sadece içgüdüsel olarak bileceğinizi düşünme hatasına düşmeyin.

anahtar kelime araştırma hataları

Kitlenizin dilini anlamak ve çözmek için biraz zaman ayırmanız hala çok önemlidir. Hangi kelimeleri kullanıyorlar? Hangi terimleri arıyorlar? Hangi terimler rekabetçidir ve hangisi daha daha az rekabetçidir? Anahtar kelime araştırmanızın sonucu, sıralama almak istediğiniz kapsamlı bir anahtar kelime listesi olmalıdır. Anahtar kelime araştırma listenizi veya sayfanızı düzenli olarak güncellediğinizden emin olun. Hedef kitleniz, işinizin odak noktası ve iş ihtiyaçlarınız gibi onlar da değişebilir. Bunun anahtar kelime stratejiniz için de etkileri vardır.

2. Gerçekçi Olmayan Anahtar Kelimeleri Hedeflemek

Gerçekçi anahtar kelimeler hedeflediğinizden emin olun. Bazı nişler çok rekabetçidir. Rekabetçi nişlerde sıralama almak zordur, özellikle de web sitenize veya işinize yeni başlıyorsanız. Yeni başlıyorsanız, rekabetçi “ana” anahtar kelimeleri hedeflememelisiniz. (SEO ve dijital pazarlama bloğuna başladıysanız ilk olarak bu iki hedeflememelisin)Bunun yerine, uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın (sıralama alması daha kolay ve dönüşüm alma şansınız daha yüksek olur).

seo google araması

Örneğin, bir spor salonunuz varsa ve fitness hakkında bir blog yazmaya başlıyorsanız, “fitness” terimi için sıralama almaya çalışmak ve netice almak çok zor olacaktır. Bloğunuzun hangi yönlerinin benzersiz olduğunu öğrenin ve bu terimler için sıralama almayı deneyin. Belki de emekli insanlar için spor egzersizleri yazarsınız. “Emekliler için fitness rutinleri” için sıralama kazanmayı hedeflemek iyi bir strateji olabilir.

Bu durumda, “yaşlılar için spor ipuçları”, “emekliler için spor egzersizleri” ve benzerlerini de hedeflemelisiniz. Biraz daha uzun süredir nişinizdeyseniz ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler için başarılı bir şekilde sıralandıysanız, daha fazla ana terim için çalışmayı da hedefleyebilirsiniz. Rekabetçi anahtar kelimelerin sıralaması, uzun vadeli başarılı bir anahtar kelime araştırma stratejisinin parçası olmalıdır.

3. Arama Amacını Düşünmemek

Her zamankinden daha fazla arama amacına iyice bakmak, anahtar kelime araştırmasının çok önemli bir parçası haline gelmiştir. Anahtar kelimelerinizin ardında yatan amaç hakkında net bir fikre sahip olmanız gerekir. İnsanlar bilgi (bilgi amaçlı), belirli bir web sitesi (gezinme amacı) arıyor olabilir veya bir şey satın almak isteyebilir (ticari veya işlem amaçlı). Arama motorları kullanıcılara aradıkları kesin yanıtı vermeyi amaçladığından, hepsi bu kadar değil. Diğer bir deyişle, içeriğiniz arama yapanın amacına uymuyorsa, ne kadar harika ve iyi optimize edilmiş olursa olsun, muhtemelen sonuç sayfalarında ilk sayfasında göremeyeceksiniz.

apple araması
Anahtar Kelime Araştırma Hataları – Arama Amacını Düşünmemek

Bu nedenle, belirli bir anahtar kelime için yayınlamayı planladığınız içeriğin, insanların aradıklarıyla uyumlu olup olmadığını değerlendirmek önemlidir. Bunu arama sonuçlarına bakarak yapabilirsiniz. Amaç türleri eşleşiyor mu? İnsanlar ne cevaplar istiyor? İçeriğiniz doğru biçimde mi? Örneğin, “düğün dekorasyonları” terimini sıralamak için kapsamlı bir kendin yap gönderisi yazdıysanız ve sonuç sayfalarında gördüğünüz tek şey düğün dekorasyonları satan çevrimiçi mağazalarsa, stratejinizi yeniden düşünmenin zamanı gelmiştir.

4. Alakasız Anahtar Kelimeler Kullanmak

Bu hata kısmen bir öncekiyle ilgilidir. Arama amacına bakmazsanız, potansiyel ziyaretçilerin veya müşterilerin kullanmayacağı kelimeleri optimize etme olasılığınız daha yüksektir.

Bu durumda iki şey olabilir: Ya insanların aradığı bir şeyi sunarsınız, ancak bu potansiyel ziyaretçiler sadece farklı anahtar kelimeler kullanır ve bu nedenle sizi bulamazlar. Veya, anahtar kelimelerinizin kuyruğu çok uzun ve hiç trafik almıyor.

Sıralamayı hedeflediğiniz anahtar kelimeler, müşterilerinizin kullandığı kelimelerle aynı olmalıdır. Daima ziyaretçilerin dilini kullanmaya çalışın. Parti etkinlikleri için elbiseler sattığınızı hayal edin. Pazarlamanızda bu elbiseleri “parti elbiseleri” olarak adlandırırsınız. Ancak, çoğu insan “parti elbisesi” araması yapmaz. “Elbise” veya “gece elbisesi” olarak ararlar. “Parti elbisesi” arama teriminden “Elbise” veya “abiye” arama terimlerine kıyasla daha fazla ziyaretçi çekemezsiniz.

gereksiz uzatılmış uzun kuyruk anahtar kelime

İkinci sorun, herhangi bir trafik oluşturmayacakları kadar belirsiz olan uzun kuyruk anahtar kelimelerine odaklandığınızda ortaya çıkabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, anahtar kelime stratejinize başlamak için harika bir yoldur. Bu kelimeler daha az trafik çeker, ancak ziyaretçilerinizi alıcılara veya geri gelen ziyaretçilere dönüştürme şansınız daha yüksektir.

Hakkında yazdığınız şeyi tam olarak aramak için belirli terimleri kullanan insanlar, sadece çok iyi eşleşirler. Ancak, anahtar kelimeniz çok spesifikse ve herhangi bir trafik getirmiyorsa, SEO’nuza yardımcı olmaz. Bu nedenle, gerçekten biraz trafik oluşturan uzun kuyruk anahtar kelimeleri hedeflediğinizden emin olun!

5. Gönderi Başına Yalnızca Tek Anahtar Kelimeye Odaklanmak

Güzel bir blog yazısı yazarsanız, sıralama fırsatı tek bir anahtar kelime ile sınırlı olmayabilir ve o anahtar kelimeyle ilgili terimleri de içebilir. Dolayısıyla, ilgili (uzun kuyruklu) anahtar sözcükleri uzatmadan optimize edebiliyorsanız, kesinlikle yapmalısınız. Örneğin, her dilde geçerli SEO ipuçları hakkında bir yazımız olsun. Her dilde geçerli SEO ipuçları için değil, aynı zamanda benzer ifadeler “evrensel SEO taktikleri” ve “evrensel SEO iyileştirmeleri” için optimize edebilirsiniz. Bu anahtar kelimelerin her biri için oldukça iyi iş çıkarabilirsiniz.

İçeriğinizi alakalı anahtar kelimeler ve eş anlamlılar için nasıl optimize edeceğinizden emin değil misiniz? Yoast SEO Premium eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim. İlgili odak anahtar sözcükleri için optimizasyon yapmanıza olanak tanır ve ayrıca, bunları hesaba katabilmesi için odak anahtar sözcük grubunuzun eş anlamlılarını tanımlama seçeneği sunar.

6. Tekil Ya da Çoğul Kelimelere Dikkat Etmemek

Belirli bir anahtar kelimenin çoğulunu mu yoksa tekil biçimini mi hedeflemeniz gerektiğini daima kontrol edin. “Bale ayakkabısı” için mi yoksa “bale ayakkabıları” için mi sıralama almayı hedeflemelisiniz? İnsanlar “tatil evi” veya “tatil evleri” mi arıyor? Google, bir kelimenin çoğul ve tekil versiyonlarının aynı şeyi ifade ettiğini fark edebilse de, arama sonucu sayfaları ve sonuçların sayısı çoğu zaman hala farklıdır, çünkü kullanıcıların aradıkları biraz farklıdır.

Bu durumda, yine, anahtar kelimenizi arayan kişilerin amacını düşünmek önemlidir. Bir anahtar kelimenin tekil versiyonunu arayan biri bilgi arıyor olabilir, çoğul versiyonu arayan biri ise ürünleri karşılaştırmak ve / veya bir şey satın almak istiyor olabilir. Her durumda, tekil veya çoğul kullanmanız gerekip gerekmediği, belirli anahtar kelimenize ve amacına bağlıdır, bu yüzden bunu hesaba katın.

7. Değerlendirmeyi Unutmak

Belirli terimler için sıralama kazanmayı hedefliyorsanız, başarılı olup olmadığınızı kontrol ettiğinizden emin olun. İnsanlar makalelerinizi gerçekten bulup bulmadıklarını düzenli olarak değerlendirmeniz gerekir. Bunu yapmanın bir yolu, önerilen odak anahtar kelimenizi arada bir araştırmaktır. Ancak, Google’ın kişiselleştirilmiş aramaya sahip olması nedeniyle arama sonuçlarınızın taraflı olabileceğini unutmayın.

Bu nedenle, özel bir tarayıcı oturumu veya https://valentin.app/ gibi bir araç kullanın ve makalenizin sonuçlarda görünüp görünmediğini kontrol edin. Değerlendirmeyi unutursanız, daha rekabetçi anahtar kelimeleri hedefleyip hedefleyemeyeceğinizi veya uzun kuyruk varyantlarına odaklanmanız gerektiğini bilemezsiniz.

Sonuç

Anahtar kelime araştırması yapmak çok zaman alır. Bu kadar zaman ayırmanız ve sıralama almak istediğiniz terimleri gerçekten düşünüp analiz etmeniz önemlidir. Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır: Dev Rehber 2021 isimli blog içeriğimi de okumanızı tavsiye ediyorum. Başarılı bir anahtar kelime araştırma stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacak birçok pratik ipucu barındıran kaynak rehber niteliğinde bir içeriktir.

Fayda sağlaması dileğiyle.

Similar Posts