Anahtar Kelime Araştırması Nedir: SEO Temelleri

Last Updated on 16 Ağustos 2021 by Yıldırım SERTBAŞ

Bugünlerde bir işiniz varsa ya da kurmayı planlıyorsanız ya da kişisel bir girişiminiz varsa, web siteniz bunda çok önemli bir nokta haline gelmiş olabilir. O zaman kesinlikle kaybedecek zaman yok. Şimdi SEO çalışmalarına başlayın ve Google’daki sıralamanızı iyileştirmeye çalışın. Bu süreçte anahtar kelime araştırması da önemli bir ilk adımdır. Bu içeriğimde bunun ne olduğunu ve hangi faktörleri hesaba katmanız gerektiğini bulacaksınız.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin sunduğunuz bir ürünü veya hizmeti ararken kullandığı anahtar kelimeleri bulmaya yönelik yapılan çalışmalardır. Anahtar kelime araştırması olmadan, kendinizi kendi dilinizde kaybolurken ve sektörünüzde arama sonuç sayfalarında yenemeyeceğiniz devlerle savaşırken bulursun ki bu savaşta rakiplerinizle mücadele edebileceğinizi hiç sanmıyorum. ,

Anahtar kelime araştırması yaparken ve anahtar kelime stratejinizi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli faktörler vardır. Misyonunuza, hedef kitlenize ve rekabetinize odaklanacağız.

Anahtar kelime araştırmasına gerçekten derinlemesine girmek istiyorsanız, Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır: Dev Rehber 2021 rehberimi kesinlikle okumalısınız.

Şirketinizi-İşinizi Benzersiz Kılan Nedir?

Herhangi bir şey yapmadan önce, şirketinizi veya işinizi neyin benzersiz kıldığını bilmeniz gerekir. Şirketinizin misyonunun net bir konseptine sahip olmanız gerekir. Tam olarak ne sunmanız gerektiğini belirlemeniz gerekir, çünkü bu sizi sıralamaya sokacak. Bu kadar basit.

SEO tıpkı normal işler gibidir. Her şeyi rakiplerinizle aynı veya daha düşük seviyede yapıyorsanız, öne çıkmayacaksınız. En iyi sonuç siz değilseniz, insanlar neden sizi bulmak istesin? Google neden sizi sıralamaya alsın? Bunu anlamak ve kavramak çok basit görünüyor, ancak bu faktör çoğu zaman unutuluyor.

Anlamlı Anahtar Kelimeler

Sık sık insanların şunu dediklerini duyarız: anlamlı anahtar kelimeler bulamıyoruz. Bununla da mücadele ediyorsanız, bir adım geri atın ve işinize bir bütün olarak bakın:

  • Ne sunuyorsunuz?
  • Misyonunuz nedir?
  • Temel değerleriniz ve güçlü yönleriniz nelerdir?
  • Seni diğerlerinden ayıran nedir? İşletmenizin-işinizin üstün olduğu niş yönlerini düşünün.

Etrafında bir anahtar kelime stratejisi oluşturmaya yetecek kadar nokta belirlediğiniz sürece kesinlikle her şeyde rakiplerinizden daha iyi olmanız gerekmez. Daha küçük şirketler için bu, büyük balığın düşünmediği veya aktif olarak yapmayı düşünmediği şeylerde muhtemelen daha iyi olmanız gerektiği anlamına gelir. Aklınıza hiç bir şey gelmiyorsa, o zaman sadece anahtar kelimeler bulmaktan çok daha büyük bir sorununuz var.

Hedef Kitlenizin Anahtar Kelime Araştırmanızdaki Rolü

Ne sunmanız gerektiğini belirledikten sonra, sıra kitlenizi değerlendirmeye gelir. Sonuçta SEO, kullanıcılarınızın sizi bulabilmesini sağlamakla ilgilidir. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey, potansiyel kitlenizin aradıkları bilgileri bulmak için hangi kelimeleri kullandığını bulmaktır.

Bir örnek vereyim hemen. Yıldırım SERTBAŞ olarak SEO eğitim kursları hizmeti verdiğimi düşünün ve ilgili hizmet sayfası da “Yıldırım SERTBAŞ SEO akademisi” olmuş olsun. Bu nedenle, ilk başta, “Yıldırım SERTBAŞ SEO akademisi” yada “SEO akademisi” anahtar kelimelerini optimize etmemiz mantıklı görünebilir.

Ancak, trafik verilerini analiz ettiğimizde, kitlenin “SEO kursları” için daha sık arama yaptığını görürsünüz. Bu nedenle, bunun yerine o terimi optimize etmek çok daha mantıklıdır. Her şirketin, genellikle hedef kitlesinin kelime dağarcığıyla eşleşmeyen kendi iç kelime dağarcığı vardır. Bu nedenle, anahtar kelimelerinizi her zaman hedef kitlenizin bakış açısından seçmelisiniz. Diğer terimlere kıyasla belirli arama terimlerinin ne sıklıkla kullanıldığını araştırmak için Google Trends’i kullanabilirsiniz.

Peki Rekabetin Durumu?

Son olarak, rekabetinizi düşünmeden uygun bir anahtar kelime araştırma stratejisi tasarlayamazsınız. Çoğu zaman, web siteleri kesinlikle sıralama şansı olmayan terimler için optimize eder. Yani rekabet düzeyini araştırmanız gerekiyor.

Bunun için daha fazlasını yapabilir ve alanınızdaki tüm rakiplerin kapsamlı bir analizini yapabilirsiniz ve bu kesinlikle faydalı olabilir. Ancak şimdilik temellere bağlı kalalım. SEO rekabetiniz hakkında genel bir fikir edinmek aslında oldukça kolaydır. Sıralamak istediğiniz bazı arama terimlerini Google’da aratın ve hangi şirketlerin göründüğünü görün ve bunları sitenizin sıralandığı yerle karşılaştırın. Bu ilk üç sıralama için rekabet ettiğiniz kişiler ya da kurumlar ne kadar büyük? İşiniz bu sonuçlara uyuyor mu? Bunu yalnızca Google arama sonuçlarını kullanarak belirlemek oldukça kolaydır.

Ama oldukça uyanık olun! Arama sonuçlarına körü körüne güvenemezsiniz çünkü Google onları kişisel arama geçmişinize göre uyarlar, bu da sitenizin sizin için aynı aramayı yapan diğerlerine göre daha yüksek çıkacağı anlamına gelir. Gizli modda arama yaparak bunun üstesinden gelebilirsiniz, ancak bu durumda bile hala bir yerel arama bileşeni bulunur. Bunun sizin için bir sorun olma ihtimali varsa, konumunuzu gizlemek için bir VPN kullanmayı düşünün.

Stratejinizi Adım Adım Genişletme

Büyük siteler, en genel terimler için sıralama yapabilir. Çok özel bir niş içindeki daha küçük siteler de aynı şeyi yapabilir. Elbette, dünyanın her yerinde konuşulmayan bir dilde yazmanız da daha kolaydır. Bununla birlikte, İngilizce yazan çoğu küçük site için genel kural şudur: az trafiği olan büyük bir uzun kuyruk anahtar kelime ile başlayın, böylelikle daha kolay sıralama alabilirsiniz.

Ardından, daha yüksek sıralamalar için adım adım ilerleyin. Biraz SEO tecrübesi ve yetkinliği kazandıktan sonra, daha genel anahtar kelimeler için optimize etmeye başlayın. Ve sonunda, belki de ana anahtar kelimeleriniz için sıralama kazanabilirsiniz.

Sonuç

İşiniz ya da kişisel sitenizin konusu ne olursa olsun karşınızda insanlar olduğunu unutmayın. Günün sonunda arama motorunun başına geçip sorgularını aratıp çözüm bulmaya ya da bir şeyler satın almaya ya da karşılaştırma yapmaya çalışan onlar.

Anahtar kelime araştırması için genelin yaptığı hatayı yapmayıp bu işi gerçekten ciddiye alın ve bir anahtar kelime haritası çıkarın. Bu hem ne yazacağınızı önceden belirlemiş olursunuz hem de iç linkleme yaparken daha iyi bir ağ kurmuş olursunuz.

Yorum yapın