GOOGLE TAG MANAGER

Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bloğumun ilk yazısında sizlere Google Tag Manager nedir, nasıl kullanılır detaylı bir şekilde bahsedeceğim.

GTM’yi ilk kez duyuyorsan bu da neyin nesi ne işe yarar diyorsun yada az bilgin var daha net ve detaylı bilgi istiyorsan doğru yerdesin.

Bu makeleyi okuduktan sonra neler edineceksin?

 • Temel düzey GTM öğreneceksin bunu garanti ediyorum.
 • GTM ile neler yapılabilir?
 • GTM terimleri nelerdir?
 • GTM nasıl kurulur?
 • Facebook Pixel kodu nasıl entegre edilir?
 • Google Analytics ile bağlantı nasıl kurulur?
 • Bonus bilgiler

Özel panel yada WordPress sitelerinize yazılımcıya gerek duymadan, WordPress tema blokları arasında bu etiketi yada kodu nereye kopyalacağım diye düşünmeye son verecek tadından yenmez bir Google aracına ihtiyacınız varsa GTM tam da bu araçtır.

Google Tag Manager tam olarak bir etiket yönetim aracıdır. Bu yönetim aracıyla mobil uygulamanız yada web sitenize eklediğiniz etiket olarak bildiğimiz ölçüm kodlarını ve ilgili diğer kodları kolay bir şekilde yükleyip yönetmenizi sağlar.

Sadece Google etiketleri ve kodları değil Facebook Pixel kodlarınızı bu araçla kolaylıkla web sitelerine ekleyebileceksin.

Detaylı ayarlara geçmeden önce Google Tag Manager ile neler yaparbilirsiniz detaylıca bakalım.

Google Tag Manager Ne İşe Yarar ?

Google Tag Manager

Google Tag Manager ile yapabilecekleriniz aslında biraz da sizin tam olarak neleri yapmak istediğinizle ilgili. O kadar çok şey var ki ben size burda en önemlilerini paylaşmak istiyorum.

 • Facebook Pixel kodunuzu sitenize entegre edebilirsiniz. Bununla sayfa gösterimlerini, dönüşümlerinizi ve sepete ekleme düğmesi gibi etkinlikleri tetikletebilirsiniz.
 • Web sitenizde bir banner alanına direkt olarak müdahale edebilirsiniz.
 • Sitenizdeki herhangi bir CCS yada HTML kodunu düzenleyebilirsiniz.
 • Reklam engelleyici kullanan ziyaretçilerinizi tespit edebilirsiniz.
 • Siteniz için bir lightbox kurup bununla mail adresi bilgileri toplayabilir daha sonra bu bilgiyle anketler çıkarabilirsiniz.
 • Hangi sayfanızın ne oranda görüntülendiğini tespit edebilirsiniz. Örneğin içeriklerin altında yer alan sosyal medya paylaşım butonları. Ziyaretçiler bu butonları görüyorsa içeriklerinizin okunduğu yorumunu yapabilirsiniz 🙂
 • Google Analytics ile alakalı her türlü işlemi GTM üzerinden ayarlayabilirsiniz.
 • Sadece Google Analytics’de değil diğer ölçümleme araçları (Yandex Metrica vb) için de veri akışı sağlayabilirsiniz.
 • Sayfalarınıza ait meta açıklamalarını iletebilirsiniz.
 • Google ADS ile ilgili dönüşüm, yeniden pazarlama ve dinamik yeniden pazarlama ile ilgili eylemleri tetikletebilirsiniz.

GTM Terimleri Nelerdir?

GTM Terimleri

Her Google aracı gibi GTM’nin de kendine has terimleri bulunuyor. Konuya tam vakıf olma adına bu terimler neler olduğunu ve ne işe yaradığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Terim tanımları zaten halihazırdaki Tag Manager yardım sayfasında yeteri kadar iyi anlatıldığı için direkt olarak oradan alıntı yaptım.

 1. Tag (Etiket): Etiket bir web sitesinden yada uygulamada çalışan kod bloğudur. Bu etiketler siteniz üçüncü taraf bir platforma veri akışı göndermek için kullanılır. Google ADS dönüşüm etiketlerini buna örnek verebiliriz.
 2. Trigger (Tetikleyici): Tetikleyiciler etiketlerin hangi durumlarda çalışıp çalışmayacağını belirler. Tıklamalar, form gönderimleri vb gibi belirli etkinlikleri düzenler. Etiketler, tetikleyicileri olmadan çalışmazlar.
 3. Variable (Değişken): Değişken GTM’ye istediğimiz dataları içerecek şekilde kendini dizayn eden bir nesnedir ve bunun için bazı etkinliklerin tanımlanmış olması gerekir.
 4. Folders (Klasörler): Etiket, tetikleyici ve değişken üçlüsünü barındıran yapıdır.
 5. Zones (Bölgeler): Bölgeler GTM’de bazı alanların yada tetikleyicilerin belirli kişiler tarafından kullanılmasına imkan verir.
 6. Templates (Şablonlar): Bu tamamen GTM’ye yeni başlayanlar yeterli bilgisi olmayan kullanıcılar için hazırlanmış bir nesnedir. İhtiyacınıza göre diğer kullanıcıların şablonları alıp uyarlama yapabilirsiniz.
 7. Workspace (Çalışma Alanı): Adından anlaşılacağı gibi bir kişinin farklı işler yapabilmesini yada birden fazla kişinin farklı çalışmalarının etkilenmemesi için kurulan bir alandır.

Google Tag Manager nedir, neler yapılabilir ve son olarak terimleri de öğrendikten sonra kurulum aşamasına geçebiliriz 🙂

Google Tag Manager Nasıl Kurulur?

GTM kurmak Gmail hesabı açmak kadar kolay hatta ondan bile kolay 🙂 Bir Gmail hesabınız olması yeterli.

Şimdi yapmanız gerektiğini anlatıyorum.

1. Bağlantıdaki adrese gidin ve ücretsiz kayıt ol seçeneğine tıklayın. https://www.google.com/analytics/tag-manager

Hesap adınızı yazıp ülke seçimini yaptıktan sonra container kısmında bu alanı da isimlendirin ve bunun ne tür bir giriş olduğunu belirtin. (web sitesi, uygulama vb)

2. Şimdi sizden GTM’yi aktif edebilmeniz için sitenize eklemek için iki tane kod verilecek. Bu iki koddan ilkini sitenizin <head> etiketinin bitiminden hemen önceye, diğerini ise <body> etiket bitiminde bir yere eklemeniz gerekecek. İlk kodu header.php diğerini ise function.php bloğunda ilgili yerlere ekleyeceksiniz.

İşte bu kadar basit 🙂

Hadi şimdi gelin ilk etiketimizi kuralım. Bunu da Google Analytics ile bağlantı kurarak yapalım. Bu sayede Google Analytics’deki bir metriği GTM ile nasıl tetikleriz bunu öğrenmiş olun.

Google Tag Manager İle Etiket Oluşturma

1.Yeni etiket ekle seçeneğine tıklayın. Kırmızı ile işaretlenen yer.

Google Tag Manager yeni etiket ekleme

2.Etiketinizi isimlendirin ve “tag configuration” bölümünde herhangi bir yere tıklayıp etiket tipini seçin. Bu örnekte Google Analytics seçildi. Siz isterseniz kendi çalışmanızda başka etiket tiplerini de seçebilirsiniz.

etiket türü seçme

3.Etiketinizin Google Analytics’de izlenmesini istiyorsanız, bir sonraki adım Google Analytics hesabınızda bulunan web mülkiyet kimliğinizi girmek olacak. Bunu girdikten sonra izlenecek metriği seçin. Bu örnek sayfa gösterimi seçilmiştir.

etiket konfigürasyonu

4.Şimdi sıra geldi tetikleyici eklemeye. Tetikleyici olmadan etiketler çalışmazlar. Örnekte All Pages seçilmiştir. Siz isterseniz spesifik bir sayfa için bunu seçebilirsiniz.

google tg manager tetikleyici ekleme

5.Etiket konfigürasyonu ve tetikleyici ekleme işleminiz tamamsa Save yaparak kaydedin.

google tag manager

6.Daha sonra Submit ederek işlemi sonlandırın. Submit etmediğiniz hiçbir etiket çalışmaz aman dikkat!

GTM Submit

7.Submit butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi ekran gelecektir. Bu ekranda iki seçenek yer alıyor.

Biri “Publish and Create Version” diğeri de “Create Version”. Biz tüm ayarları yapıp hazır olduğumuz için “Publish and Create Version” seçeneğini tıklayıp ardından sağ üstteki publish butonuna tıklayarak işlemi bitiyoruz. Nihayet 🙂

Google Tag Manager ilk etiket kurulumunu yapmış oldunuz. 7.adımdan sonra karşınıza Container Version Description yani bu oluşturduğunuz container içinde ne yaptığınızı hangi etiketi ne için eklediğinizi açıklayan bir not yazarsanız takip için daha iyi olacaktır.

Facebook Pixel’i GTM İle Kullanma

İşte en sevdiğim kısım. Facebook Pixel’inizi GTM ile yönetebilir, reklamlarınızın sonuçlarına dair ölçümlemeler alabilir, optimizasyonlar yapabilirsiniz.

Hadi gelin beraber yapalım.

 • GTM’ye giriş yapın.
 • İnternet sitenizin kapsayıcını (container) seçin ve yeni etiket ekleyin tıklayın.
 • Özel HTML etiketine tıklayın ve etiketinize bir isim verin.
 • Olaylar Yönetici’sine gidin ve detaylardan ayarla sekmesine gelin ve kodu kendiniz manuel ekleyin seçeneğine tıklayın.
 • Gösterildiği gibi sabit bir kod göreceksiniz. Bunu kopyalayın.
GTM ile Facebook Pixel yükleme
 • GTM kapsayıcısına dönün ve kodu HTML alanına yapıştırın.
 • Etiketin çalışmasını sağlayacak tetikleyici ayarlamasını gelişmiş seçenekler>etiket tetikleme seçeneklerinin altında sayfa başına bir defa (once per page) olanı seçin.
 • Ve son olarak etiketin çalışacağı yer olarak tüm sayfaları (All Pages) seçin.
Fcebook pixel yükleme

Son olarak etiket oluşturun seçeneğini tıklayın. İşlem tamamdır.

Sonuç

Ajans, şirket yada bir web sitesi geliştiricisi olabilirsiniz. Yazılımcınıza bağla olmaksızın yukarda detaylı örneklerini verdiğim aksiyonları alabilmeniz adına Google Manager Tag gerçek manada bir hayat kurtacı olacaktır.

Kullanım kolaylığı, sunduğu etiket olanaklarının genişliği ve sıfırdan kullanmaya başlayanlar için bile anlaşılır olan arayüzü ile harika bir Google aracı diyebilirim.

Bence hemen kayıt olun ve kullanmaya başlayın.

Sorularınız olursa yorumlar kısmında sizlere yardımcı olacağımın ayrıca garantisini veriyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı